top of page

Barbara Prądzyńska

aktorka, performerka, pedagog teatralny, współzałożycielka fundacji Art Junction

Od ponad dwudziestu lat jeżdżę z teatrem po świecie, od kilkunastu lat zajmuję się pedagogiką teatru, interesuje mnie edukacja wielokulturowa i edukacja przez teatr. Wychodzę z założenia, że teatr i działania performatywne są najlepszym pomostem do budowania własnej tożsamości, dają możliwość wyrażania siebie i tworzenia odpowiedzialnej i sprawczej wspólnoty. Teatr jako akt kreacji ma w sobie nieograniczone możliwości i jest świetnym laboratorium rozwoju i budowania własnego świata.

Dzieci są dla mnie partnerami w rozmowie o świecie. Uczymy się od siebie wzajemnie. Nie ograniczone jeszcze nakazami i zakazami, spontaniczne i wolne w wyborach potrafią być mądre, szczere i radosne. Chciałabym, żeby takimi zostały na całe życie.

Podczas spotkań, poprzez zabawę i gry teatralne oraz odkrywanie artefaktów i aktów twórczych w codziennej rzeczywistości, w bezpośrednim otoczeniu, będziemy rozwijać wyobraźnię, poznawać własną ekspresję, zdobywać narzędzia przydatne w twórczym nazywaniu i wyrażaniu świata, pracy indywidualnej, pracy z innymi, pracy w grupie, pracy z przestrzenią, muzyką i ruchem.

Barbara Prądzyńska

Absolwentka Filologii Polskiej i Teatrologii na UAM w Poznaniu. 

Wieloletnia aktorka Teatru Biuro Podróży (1995-2015). Studentka i aktorka teatru Derevo (1997-1999). Współpracowała z teatrami: Apart, Usta Usta, Circus Ferus, teatrem Y, Teatrem im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Barrevoet (Holandia), Grotest Maru (Berlin, Niemcy), Sco (Praga, Republika Czeska), Lapushkin Theatre (Rosja/ Niemcy), El Centauro Mecanico (Meksyk) oraz z Aleksiejem Merkushevem (Rosja/ Niemcy), Edit Kaldor (Węgry/ Holandia), AtsushimTakenouchi (Japonia), Cristiną Maldonado (Meksyk).

Twórczyni teatralnej grupy kobiecej Fractale (2002-2012), teatru Canoa działającego w Meksyku (2002-2012), Trenprojekt realizującego projekty arystyczno-społeczne w Meksyku (2012), The Garden Project (Berlin 2009-2012).

Instruktorka szeregu warsztatów (od 2001) dla aktorów, tancerzy, amatorów, dzieci i młodzieży w Polsce, Luxemburgu, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Meksyku, na Kubie, w Indiach, w Palestynie, w Turcji; przez kilka lat współpracująca z Teatrem im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu – cykl zajęć teatralnych kończonych spektaklami w przestrzeniach nieteatralnych (2005-2010); wykładowczyni w Art of Voice Studio w Poznaniu (od 2010) oraz w Studium Aktorskim STA w Poznaniu (od 2013).

Pracowała z dziećmi w Polsce, Meksyku, Turcji, przy granicy z Syrią, Palestynie, również z dziećmi z mniejszości etnicznych, dzieci uchodźców i migrantów, dziećmi w szpitalu, z rodzin zastępczych, z niepełnosprawnościami.

bottom of page