top of page

Lucyna Winkel-Sobczak

aktorka, instruktor teatralny, założycielka i kierownik artystyczny Studia Teatralnego dla najmłodszych BLUM, prezes Społecznego Stowarzyszenia edukacyjno-Artystycznego, solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu

Najważniejsze wspomnienie z dzieciństwa i to, co chyba ukształtowało mnie najbardziej, to wspólne spędzanie czasu w gronie rówieśników – czyli niekończące się zabawy, gry, rozmowy. Ruch, słowa, rytm, wyobraźnia. Odkrywanie świata (światów) i siebie. Pielęgnuję w pamięci te wspomnienia odkryć, doznań i pierwszych samodzielnych decyzji.
Ja – Świat. Ja i Ty. My. Zabawa: wymiana, wzajemność, kreacja, wyrażanie siebie i poznawanie granic.

Lucyna Winkel-Sobczak

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie oraz Studium Kulturalno-Oświatowego w Poznaniu. W trakcie studiów współpracowała z Teatrem Polskim we Wrocławiu oraz studenckim zespołem teatralnym "Klinika Lalek". Była współautorką, działającego w latach 2000 – 2005, międzynarodowego projektu artystycznego Helmut Kowalski Projekt, obejmującego swoją aktywnością rejon polsko-niemieckich obszarów  przygranicznych. Współautorka książki Zabawa w teatr (Wydawnictwo Publicat S.A., Poznań 2010). 

Po otrzymaniu tytułu magistra sztuki aktorskiej rozpoczęła pracę w Teatrze Polskim w Poznaniu. Jej zainteresowania muzyczne sprawiły, że od 2003 roku związała się z poznańskim Teatrem Muzycznym.  Występowała także z kabaretem Afera (2000 - 2004),  a w roku 2003 założyła Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne Via Activa oraz teatr dla dzieci - Studio Teatralne Blum, w którym przygotowała do tej pory 16 autorskich, premierowych przedstawień. Działalność dla dzieci i młodzieży zajmuje szczególne miejsce zarówno w jej pracy artystycznej jak i codziennym życiu. Zamiłowanie do śpiewu zaowocowało powstaniem  autorskich recitali: Padam, Kobieta Anioł oraz Brell. 

Wśród ważniejszych nagród, przyznanych Lucynie Winkel-Sobczak są: 

- Stypendium dla Młodych Twórców (Nagroda Artystyczna Miasta Poznania 1994);

- I Nagroda na II Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Estradowej (Warszawa 2002);

- Atest Korczak 2007 dla Studia Teatralnego BLUM   (Międzynarodowy Festiwal  Korczakowski w Warszawie);
- III Nagroda Profesjonaliści Forbes'a 2013 (Zawody Zaufania Publicznego);
- Specjalna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Studia Teatralnego Blum – 2014);
- Nagroda dla najlepszego spektaklu Pastorałka Studia Teatralnego Blum (III Międzynarodowy Festiwal Spektakli Bożonarodzeniowych Niebiosa 2017 w Mińsku).

bottom of page